0,75 Diktatúra mihamarAB(b)?

 2010.12.14. 15:34

 

A Fidesz lehetséges céljai az Alkotmánybíróság jogköreinek csorbításával

Bulváros szóhasználattal élve, október végén robbant a bomba a belpolitikai színtéren Magyarországon, miután a Fidesz frakcióvezetője Lázár János, egy, a párt számára nem kedvező Alkotmánybírósági verdikt után bejelentette a taláros testület jogköreinek megnyirbálását. Azóta igen nagy körben politikai pánikhangulat uralkodott el az országon belül, de valóban ekkora a veszély? 

Az egész cikk>>

Az egész, egy látszólag jelentéktelennek tűnő, és egyébként kifejezetten abszurd törvényjavaslattal kezdődött. A Fidesz-KDNP koalíció ugyanis bejelentette, hogy 5 évre visszamenőlegesen 98%-os különadót vet ki, a 2 millió forint feletti állami szférában kifizetett végkielégítésekre.  Evidencia volt tehát, hogy a Fideszes Stumpf Istvánt is a ,,soraiban tudó’’ Alkotmánybíróság nem fogja engedélyezni a törvényt, és alkotmányellenesnek nyilvánítja. De ezzel mintha a Fidesz is számolt volna, hiszen a törvény elutasítása és Lázár János frakcióvezető kész javaslatának bemutatása közt nem telt el egy nap sem, tehát Orbánék mintha számítottak volna erre a lépésre, és előre megkoreografálták lépéseiket.

Igen ám, de mit is foglal magában pontosan ez a törvényjavaslat? Annyit, hogy az Alkotmánybíróság ne dönthessen olyan kérdésekről, melyekről nem lehet népszavazást kiírni. A Fidesz indkolásában az szerepel, hogy a jelenlegi alkotmány nem képes megfelelő választ adni az emberek hétköznapi problémáira, magyarázatuk szerint tehát alkotmányozni azért kell, mert.

Ennyivel talán le is lehetne zárni a kérdést, de az utóélete sokkal fontosabb számunkra, mint maga, az egy-két mondatban összefoglalható tény, miszerint a kétharmados többséggel rendelkező kormányon lévő párt, alkotmánykiegészítést eszközölt, hogy keresztülvihessen egy, a költségvetés számára életbevágónak nem mondható törvényt.

Egy kicsit vissza a Harmadik Magyar Köztársaság fiatalkorába, amikor is kitalálták azt, hogy mekkora arány kelljen ahhoz hogy egy párt az ország, a jogbiztonság, a gazdaság számára keretet adó törvényeket megváltoztathassa, sőt a saját képére formálhassa, szájíze szerint módosítsa. Mivel az 1990-es választásokon a legtöbb voksot begyűjtő párt a Magyar Demokrata Fórum, is mindössze a szavazatok 24%át szerezte meg, jogosan, ámbár meggondolatlanul lett ez az arány, 2/3.

Azzal szintén nem lehet érvelni a Fidesz ténykedése ellen, hogy: ,,Jó, de az MSZP-SZDSZ koalíciónak is meg volt a lehetősége az alkotmányozásra, mégsem tette.’’ A Horn-kormány nem azzal volt elfoglalva, és racionálisan gondolkodva is elmondhatjuk, az alkotmány akkor még friss volt, a hibáira nem derülhetett fény.( Már amennyiben tudjuk azt, milyen léptékkel kell tekinteni egy alkotmány életkorára)

2010-ben, pedig feltételezzük azt,(egyébként naiv módon) hogy a szavazók teljes egészében tisztában vannak azzal, mik a jogaik, és azzal hogy ők milyen jogokkal ruházhatnak fel egy pártot a választások során. És valljuk be, ha ezt nem tudják, az se módosít semmit, mert mint tudjuk: ,,A törvény nem ismerete nem mentesít a következményeitől’’.

Nos, a Fidesz szavazók ezt megtették pártjukkal, és valószínűleg nem mindegyik polgár arra szavazott ami mostanában a belpolitikában kibontakozóban van. De tényleg ilyen súlyos a helyzet? Nem hiszem. Az alkotmánybíróság egy olyan testület ugyan, mely fékként szolgál a politikai szélsőségek ellen, valamint a jogbiztonságot sértő intézkedésekkel szemben, de talán nem köveznek meg egyből, ha azt mondom, sok esetben csak egy sokadik hatványa a bürökráciának, és igencsak jelképes. A magyar emberek pedig nagyon szeretik a jelképes dolgokat, túl nagy szerepet tulajdonítanak nekik, így talán ez lehet az amibe Orbán Viktor belebukhat.

A Fidesz a választások előtt, változásokat ígért, méghozzá nagy változásokat, nem radikálist mint a Jobbik, de mindenképpen módosításokat, melyek nem csak apró toldások, foltozások lesznek a lyukas magyar jogrendszeren vagy gazdaságon. Ezek a nagy változások, miféle változtatások lehettek volna mint az alkotmánymódosítás? Akinek pedig nem tetszenek ezek a változtatások, miért szavazott a Fideszre? Ja, hogy azért hogy ne az MSZP-re szavazzon? De ez innentől tabu.

És valószínűleg a felháborodás, és a tüntetésszervezések, mindössze annak tudhatók be, hogy az országban két választás között nem áll meg a kampány, hanem egy-egy párt folyamatosan reklámozza magát. A hangzatos szavak azonban most valószínűleg nem találják meg a füleket, hiszen olyanok mondják ki őket, akik egyszer már felsültek az ország irányítása közben, így például Gyurcsány Ferenc Demokratikus Koalíciója, az MSZP-n belül úgy hat, mintha egy hangya harapdálna egy elefántot. Ráadásul a hangyát egyszer már el is taposta az az elefánt, csak éppen nem halt bele. És a volt MSZP vezér, a platform nevével megpróbálja elhitetni az emberekkel, hogy a Fidesz nem demokratikus, ezért egy szervezet égisze alá invitál mindenkit, hogy egy afféle (jövőbeli) gyűjtőpártként megállítsa a Fideszt.

Szakmai alapja azonban annál kevesebb van, minthogy újfent azt láthatjuk, hogy ígéretekkel, és a másik lejáratásával, ámde koncepció nélkül akarja megszerezni a hatalmat az egyik a másiktól.

A Fidesz azonban ráérzett a lényegre. Ugyanis mint kiderült már a rendszerváltás óta, 3 módon lehet megnyerni egy választást Magyarországon, vagyis lehetne. Ezek igencsak szimpla lehetőségek:

-Érvekkel, megkonstruált kormányprogrammal, és tervekkel melyekre az országnak valóban szüksége van, az igazat mondva. Ezt a módszert követte 2010-ben, a nem farkasokkal, de választókkal táncoló, sajnos túlságosan őszinte, és épp ezért naív Bokros Lajos. Az eredményét láttuk, az MDF gyengébben szerepelt mint valaha.

-Ígéretekkel, nagy számokkal, és kevésbé valós tervekkel: Ezt a magyar pártok 20 év alatt tökélyre fejlesztették, ennek egyetlen hátulütője hogy mivel koncepció nem rejtezik mögöttük, ezért nem lehet véghezvinni őket, így mondhatni automatikusan egy másik párt nyeri a választásokat a ciklus végeztével. Kivételként felhozható a 2002-es MSZP győzelem.

-Kivárással, az ellenfél hibájára építve: Ezzel nyerte meg idén a választásokat a Fidesz, szinte semmit nem csinált se jót se rosszat, megvárta míg az MSZP belelöki magát a szakadékba, és egy kis földet is terít magára.

Ezek után egy kérdés maradt csupán hátra: Mit tesz majd a Fidesz ekkora lehetőséggel? Mivel nincs mitől félnie, valószínűleg a győzelembe menekül, és mint azt sok elemző is írta, most a jó az nagyon jó a rossz meg csak simán jó. A Fidesznek. Reméljük nekünk is.

Címkék: politika mszp fidesz magyarország alkotmánybíróság ab alkotmány belpolitika különadó

A bejegyzés trackback címe:

https://dependent.blog.hu/api/trackback/id/tr222515508

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

alterhippie 2010.12.14. 19:55:14

igen, nyilván tudni lehetett, hogy a Fidesz fog nyerni idén, mert hát mi alternatíva van még? a liberalizmus lejáratta magát az országban, csakúgy, mint az MSZP; a Jobbik még nem nyert akkora teret, és nem is fog, hogy kormányzásközelbe jusson, a többi párt pedig egész egyszerűen túl kicsi. a magyarázat, hogy az emberek többsége nem politikai meggyőződésből szavaz arra, amire, hanem vagy a "kisebbik rosszra" teszi le a voksát, vagy pedig naivan bízik abban, hogy ez vagy az a párt be fogja tartani az éppen aktuális ígéreteit.

perzse, legtöbb esetben az AB csupán egy jelkép, csakúgy, mint a köztársasági elnök; mindkét esetben igen ritkán látunk bármiféle megtorpedózást. lehet, hogy nincs értelme egy jelképes szervezetnek vagy köztekintélynek, de ahogy mondod, a magyar emberek túl nagy szerepet tulajdonítanak nekik. a Fidesz szerintem maga alatt vágja a fát azzal, hogy az AB-ról lekanyarítja azt a maradék húst is, hogy költői legyek, mely nem más, mint hogy az igazán fontos kérdésekben a szervezetet nem lehet megkerülni, így - hacsak nem bábokból áll a testület - az csőszködni tud az alkotmányos demokrácia felett.
arról már nem is beszélve, hogy a köztársasági elnök TÉNYLEGES szerepe még kevesebb lesz, mint Sólyom László alatt, pedig az nagy szó... Schmitt Pál az Orbán-kormány bólogató kutyájává fog avanzsálni.

Dependent 2010.12.14. 20:42:51

alterhippie, egyetértek veled, bár ezt a kisebbik rossz kifejezést nem igazán szeretem. Szerintem ez egy olyan fogalom, ami az elemzők, vagy a politikáról gondolkodók szavai közt megtalálható, de a választók nem bírnak ezzel a fogalommal. Ők szerintem elhiszik hogy mindig a legjobbra adják a voksukat. Legalábbis én, nem adnám kisebb rosszra a szavazatomat.
Szerintem, aki szavaz, az szerinte a legjobbra szavaz.

alterhippie 2010.12.16. 01:12:23

igen, de ami szintén betudható a túlzottan élő hagyományelvűségnek, hogy az emberek többsége akkor is elmegy szavazni, ha egyiket sem tartja A legjobbnak, ilyenkor a LEHETŐ legjobbra szavaz, mint ugy a magyarok nemtomhányszázaléka a közvélemény-kutatások szerint a szavazófülkében dönti el, kire is adja a voksát... nem, k csak azért mennek el, mert úgy érzik ez kötelességük, nem pedig szilárd meggyőződésből. ilyenkor jön a "kisebbik-rossz-probléma".
süti beállítások módosítása